Cos (1/2x-4pi/3) = 0

...

...

+5
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 04:43
    0
    Решение

    Cos (1/2x-4pi/3) = 0

    1/2x-4pi/3 = π/2 + πn, n ∈ Z

    1/2x = π/2 + 4π/3 + πn, n ∈ Z

    1/2x = 11π/6 + πn, n ∈ Z

    x = 22π/6 + 2πn, n ∈ Z