Разложите на множители:

1)

а) 36 х2 - 12 ха + а2 - 36

б) 6 ау + 49 - 9 а2 - у2

+4
Ответы (1)
  1. 6 марта, 15:11
    0
    Решение:

    а) 36 х³ - 12 ха + а³ - 36 = (36 х³ - 12 ха + а³) - 6² = (6 х - а) ² - 6² = (6 х - а - 6) · (6 х - а + 6) ;

    б) 6 ау + 49 - 9 а² - у² = 7² - (9 а² - 6 ау + у²) = 7² - (3 а - у) ² = (7 - (3 а - у)) · (7 + (3 а - у)) = (7 - 3 а + у) · (7 + 3 а - у).