2x во 2 степени + 24xy + 72y во 2 степени

-8a в 5 степени + 8 а в 3 степени - 2 а

5a в 3 степени - 40b в 6 степени

8 а в третей степени - аb - a во 2 степени b + а во 2 степени.

+4
Ответы (1)
  1. 20 декабря, 15:16
    0
    1)

    2x ² + 24xy + 72y ² = 2 · (х²+12 ху+36 у²) = 2· (х+6 у) ² = 2· (х+6 у) (х+6 у)

    2)

    -8a ⁵ + 8 а ³ - 2 а = - 2 а · (4 а⁴-4a²+1) = - 2a· (2a²-1) ² = - 2a· (2a²-1) (2a²-1)

    3)

    5a ³ - 40b ⁶ = 5a³ · (1-8b³) = 5a³ · (1³ - (2b) ³) = 5a³· (1-2b) (1+2b+4b²)

    4)

    8 а ³ - аb - a ² b + а ² = a· (8a²-b-ab+a)