Вычислите: 6 sin (-1110) - sin 60*ctg (- 1350) - 6cos 480

+3
Ответы (1)
  1. 3 мая, 11:42
    0
    6Sin (- 1110) - Sin60 * ctg (- 1350) - 6Cos480 = - 6Sin (3*360 + 30) + Sin60 *

    * ctg (4 * 360 - 90) = - 6Sin30 - Sin60 * ctg90 = - 6 * 1/2 - √3/2 * 0 = - 3