F (x) = (x³-4x) (7x⁴+5x-1)

+1
Ответы (1)
  1. 30 июля, 07:08
    0
    F) (x) = ((x³-4x) (7x⁴+5x-1)) ) = (3x²-4) (7x⁴+5x-1) + (x³-4x) (28x³+5) =

    =21x⁶+15x³-3x²-28x⁴-20x+4 + 28x⁶+5x³ - 112x⁴-20x = 49x⁶-140x⁴+20x³-3x²-40x+4