Tg 21pi/4 + 0.5 sin 11pi/6 - cos (-2pi/3)

+5
Ответы (1)
  1. 2 ноября, 10:59
    0
    A) tg21π/4=tg (5π+π/4) = tgπ/4=1

    б) sin11π/6=sin (2π-π/6) = sin (-π/6) = - sinπ/6=-1/2

    в) cos (-2π/3) = cos2π/3=cos (π-π/3) = - cosπ/3=-1/2