Упростите выражение

(3 х + 1) (4 х - 2) - 6 (2 х - 1) ^2 + 14

+1
Ответы (1)
  1. 13 ноября, 20:29
    0
    (3 х + 1) (4 х - 2) - 6 (2 х - 1) ^2 + 14 =

    = 12x ² - 6x + 4x - 2 - 6 (4x ² - 4x + 1) + 14 =

    = 12x ² - 2x - 2 - 24x² + 24x - 6 + 14 =

    = - 12x² + 22x + 6