Sin^2a - cos^2a + cos^4a/cos^2a - sin^2a+sin^4a

+1
Ответы (1)
  1. 2 января, 18:54
    0
    (Sin²a - Cos²a + Cos⁴a) / (Cos²a - Sin²a + Sin⁴a) =

    = [Sin²a - Cos²a * (1 - Cos²a) ] / [Cos²a - Sin²a * (1 - Sin²a) ] =

    = (Sin²a - Cos²aSin²a) / (Cos²a - Sin²aCos²a) =

    = [Sin²a (1 - Cos²a) ] / [Cos²a (1 - Sin²a) ] = Sin⁴a / Cos⁴a = tg⁴a