25sin^x+30sincosx+9cos^x=0

+4
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 11:09
    0
    25sin²x + 30 sinx cos x + 9cos²x = 0

    (5sin x + 3cos x) ² = 0

    5sin x + 3cos x = 0 |:cos x≠0

    5tg x + 3 = 0

    tg x = - 3/5

    x=-arctg (3/5) + πn, n ∈ Z