Sin^2x+√3sinx cosx=o

+5
Ответы (1)
  1. 11 апреля, 14:28
    0
    Sin^2x+√3Sinx Cosx=o

    Sin ² x + √3SinxCosx = 0

    Sinx (Sinx + √3Cosx) = 0

    Sinx = 0 или Sinx + √3Cosx = 0 | : Cosx

    x = πn, n ∈Z tgx + √3 = 0

    tgx = - √3

    x = - π/3 + πk, k ∈Z