Tg y+ctg y+tg 3y+ctg 3y=8cos^2 2y/sin 6y

+4
Ответы (1)
  1. 9 марта, 22:10
    0
    tg y+ctg y+tg 3y+ctg 3y=8cos^2 2y/sin 6y

    tg y+ctg y+tg 3y+ctg 3y=tgy + 1/tgy + tg3y + 1/tg3y =

    = (tg ²y + 1) / tgy + (tg²3y + 1) / tg3y=

    =1 / (Cos²ytgy) + 1 / (Cos²3ytg3y) = 1 / (CosySiny) + 1/Cos3ySin3y=

    = 2/Sin2y + 2/Sin6y=2 (1/Sin2y + 1/Sin6y) = 2 * (Sin6y + Sin2y) / Sin2ySin6y=

    =2*2Sin4yCos2y/Sin2ySin6y = 4*Sin4yCos2y/Sin2ySin6y=

    =4*2Sin2yCos2yCos2y/Sin2ySin6y = 8Cos²2y/Sin6y