Упростите выражение

а) (8 а-b) ²-64a²=

Б) а (4-а) + (4-а) ²=

+4
Ответы (2)
  1. 25 марта, 23:57
    0
    А) = 64 а^2-16ab+b^2-64a^2=-b * (16a-b)

    б) = 4a-a^2+16-8a+a^2=-4 * (a-4)
  2. 26 марта, 01:08
    0
    А) (8a-b) ^ 2 - 64 a^2 = 64 a^2 - 16ab + b^2 - 64 a^2 = - 16ab + b^ 2;

    б) a (4-a) + (4-a) ^ 2 = a4 - a^2 + 16-8a + a^2 = - 4a+16