Log 1/2 16*log5 1/25 / 9^log3 2

+5
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 21:55
    +1
    Log₁/₂ 16*log₅ 1/25 / 9^log₅ 2 = Log ₂⁻¹ 2⁴ * log₅ 5⁻² / 3^2log₃ 2 =

    = (-1*4 * Log ₂ 2 * (-2) * log₅ 5) / 3^log₃ 2² = - 4*1 * (-2) * 1 / 2² = 8/4=2