Представьте в виде многочленов: 5) (4+d) во 2 степени 6) (p+q) во 2 степени 7) (z во 2 степени-y) во 2 степени 8) (a+1) во 2 степени

+3
Ответы (1)
  1. 9 августа, 07:08
    0
    (4+d) ²=16+d²+8d

    (p+q) ²=p²+q²+2pq

    z²-y² = (z-y) (z+y)

    (a+1) ²=a²+1+2a