A+b=?, if tan (a) = 3, tan (b) = - 1/2, 0

+4
Ответы (1)
  1. 28 марта, 23:42
    0
    Найдем tan (a+b) = (tan (a) + tan (b)) / (1-tan (a) * tan (b))

    1) tan (a+b) = 2.5 / (1+1.5) = 1. Значит a+b = pi/4 + pi*n

    2) tan (a+b) = 3 / (1-0) = 3. Значит a+b = arctan (3) + pi*n