1. Даны три многочлена: р1 (х; у) = 5,5 х3 - 4,2 х2 у + 9,1 ху2 - 1,5 у2 р2 (х; у) = х2 - 9 х2 у + 3,3 х3 - 4 у3 р3 (х; у) = 1,5 у3 + 2,5 у2 - 2,8 х2 + 4,9 у2 х найдите: а) р (х; у) = р3 (х; у) + р2 (х; у) - р1 (х; у) б) р (х; у) = р1 (х; у) + р2 - р3 в) р = р3 - р2 + р1 г) р = р2 - р3 - р1

+4
Ответы (1)
  1. 8 ноября, 22:53
    0
    1) p = p₃ + p₂ - p₁ = 1,5y³ + 2,5y² - 2,8x² + 4,9 y²x + x² - 9x²y + 3,3x³ - 4y³ -

    - 5,5x³ + 4,2x²y - 9,1xy² + 1,5y² = - 2,5y³ + 4y² - 1,8x² - 2,2x³ + 4,9y²x - 4,8x²y - 9,1xy²

    2) p = p₁ + p₂ - p₃ = 5,5x³ - 4,2x²y + 9,1xy² - 1,5y² + x² - 9x²y + 3,3x³ - 4y³ -

    - 1,5y³ - 2,5y² + 2,8x² - 4,9 y²x = 8,8x³ - 13,2x²y + 9,1xy² - 4y² + 3,8x² - 5,5y³ -

    - 4,9y²x

    3) p = p₃ - p₂ + p₁ = 1,5y³ + 2,5y² - 2,8x² + 4,9y²x - x² + 9x²y - 3,3x³ + 4y³ +

    + 5,5x³ - 4,2x²y + 9,1xy² - 1,5y² = 5,5y³ + y² - 3,8x² + 4,9y²x + 4,8x²y +

    + 2,2x³ + 9,1xy²

    4) p = p₂ - p₃ - p₁ = x² - 9x²y + 3,3x³ - 4y³ - 1,5y³ - 2,5y² + 2,8x² - 4,9y²x -

    - 5,5x³ + 4,2x²y - 9,1xy² + 1,5y² = 3,8x² - 4,8x²y - 2,2x³ - 5,5y³ - y² - 4,9y²x -

    - 9,1xy²