26 cos (п/2+а), если cos а = - 5/13, а∈ (п/2; п)

+1
Ответы (1)
  1. 7 мая, 23:28
    0
    Sina=√ (1-cosa) = √ (1-25/169) = 12/13

    26cos (π/2+a) = - 26sina=-26*12/13=-24