Cos b/1 - sin b - cos b/1+sin b=2 tg b

Докажите тождество

+5
Ответы (1)
  1. 4 декабря, 08:42
    0
    Cos b / (1-sinb) - cosb / (1+sinb) = 2sin b cos b / cos^2 b=2 * (sin b/cos b) = 2tgb;

    числитель: cos b * (1+sin b) - cosb * (1-sinb) = cos b * (1+sinb-1+sinb) = 2sin b * cosb;

    знаменатель: (1+sin b) * (1-sin b) = 1-sin^2 b=cos^2 b