X^3-7x^2-4x+28=0 помогите

+4
Ответы (1)
  1. 28 октября, 07:21
    0
    (x^3-7x^2) - (4x-28) = x^2 (x-7) - 4 (x-7) = (x-7) (x^2-4) = (x-7) (x-2) (x=2)