Сократите дробь

a^2 - b^2/3a + 3b

+1
Ответы (1)
  1. 19 октября, 14:29
    0
    (а²-в²) / (3 а+3 в) = (а-в) (а+в) / 3 (а+в) = (а-в) / 3