Способы группировки

5a+5y+pa+py=?

ay-12bx+3ax-4by=?

+1
Ответы (2)
  1. 30 мая, 13:49
    0
    (5+p) (a+y)

    (y+3x) (a-4b)
  2. 30 мая, 14:50
    0
    1) 5 а+5 у+ра+ру = (5 а+5 у) + (ра+ру) = 5 (а+у) + р (а+у) = (а+у) (5+р)

    или = (5 а+ра) + (5 у+ру) = а (5+р) + у (5+р) = (а+у) (5+р)

    2) ау-12bx+3ax-4by = (ay+3ax) + (-12bx-4by) = a (y+3x) - 4b (3x+y) = (y+3x) (a-4b)

    или = (ay-4by) + (-12bx+3ax) = y (a-4b) + 3x (-4b+a) = (y+3x) (a-4b)