Упростите выражение:

1 + 8/a^2-4 - 2/a-2

+2
Ответы (1)
  1. 17 декабря, 20:30
    0
    1+8 / (а+2) (а-2) - 2 / (а-2) = (а-2+8-2 (а+2)) / (а-2) (а+2) = (а+6-2 а-4) / (а-2) (а+2) = (-а+2) / (а-2) (а+2) = - (а-2) / (а-2) (а+2) = - 1 / (а+2)