2x^3+x/2 при x = - 2; 0; 1.

+4
Ответы (1)
  1. 21 января, 11:44
    0
    X=-2; 2 * (-2) ^3-2/2=-17 x=0; 2*0^3+2*0=0 x=1; 2*1^3+1/2 = 2.5