Cos 4x sin 6x=cos 7x sin3x

+3
Ответы (1)
  1. 2 июня, 18:44
    0
    Cos4x*sin6x=cos7x*sin3x

    sin6xcos4x=sin3xcos7x

    1/2 (sin (6x-4x) + sin (6x+4x)) = 1/2 (sin (3x-7x) + sin (3x+7x)) |*2

    sin2x+sin10x=-sin4x+sin10x

    sin2x+sin10x+sin4x-sin10x=0

    sin2x+sin4x=0

    2sin (2x+4x/2) cos (2x-4x/2) = 0

    2sin3xcosx=0|:2

    sin3xcosx=0

    sin3x=0

    3x=пn, n€z

    x=пn/3, n€z

    cosx=0

    x=п/2+пn,€z