Lim x→0 (√ (1-x²) - 1) / x²

+4
Ответы (1)
  1. 8 марта, 21:01
    0
    =Lim (√ (1-x²) - 1) (√ (1-x²) + 1) / (x² (√ (1-x²) + 1)) = lim (1-x²-1) / (x² (√ (1-x²) + 1)) =

    lim (-x²) / (x² (√ (1-x²) + 1)) = - 1/2