A) sin a = - 12/13 и pi

+3
Ответы (1)
  1. 23 октября, 06:31
    0
    Cosa=-√ (1-sina) = - √ (1-144/169) = - √ (25/169) = - 5/13

    tga=sina/cosa=-12/13: (-5/13) = 12/13*13/5=12/5=2,4

    tg (π/4-a) = (tgπ/4-tga) / (1+tgπ/4*tga) = (1-2,4) / (1+2,4) = - 1,2/3,4=-6/17