X+3) ^ 2 - 3 (x+3) (^2-cтепень)

+4
Ответы (1)
  1. 17 июля, 22:57
    0
    Х^2+6 х+9-3 х-9=0

    х^2+3 х=0

    х (х+3) = 0

    х=0 или х+3=0

    х=-3

    Ответ: 0; -3