X (x+4) - (x+4) = 0

a (a-2) - (a-2) = 0

Помогите!

+3
Ответы (2)
  1. 27 мая, 17:36
    0
    В 1 X=0 и - 4

    Во 2 X=0 и 2
  2. 27 мая, 19:19
    0
    X (x+4) - (x+4) = 0

    x. (x+4) - (x+4).1=0

    (x+4) (x-1) = 0

    a. b=0⇔ a=0 ∨ b=0

    a) x+4=0, x=-4

    b) x-1=0, x=1

    a (a-2) - (a-2) = 0

    a. (a-2) - (a-2).1=0

    (a-2) (a-1) = 0

    a) a-2=0, a=2

    b) a-1=0, a=1