14x - (12x - (6-11x)) + 2x=x+13-8x

+1
Ответы (1)
  1. 22 октября, 15:14
    0
    14 х - (12 х - (6-11 х)) + 2 х=х+13-8 х

    14 х - (12 х+6+11 х) + 2 х=х+13-8 х

    14 х+12 х-6-11 х+2 х=х+13-8 х

    14 х+12 х-11 х+2 х-х+8 х=6+13

    24 х=19

    х=19:24

    х=0.79