Вычеслите: sin (arcsin 1/2) + cos (arccos 1/3) - tg (arctg 1/6)

+2
Ответы (1)
  1. 1 октября, 11:21
    0
    Sin (arcsin1/2) + cos (arccos1/3) - tg (arctg1/6) = 1/2+1/3-1/6=5/6-1/6=4/6=2/3