Cos 150° - 5sin 300° / tg 240° = ?

+5
Ответы (1)
  1. 8 марта, 04:57
    0
    Cos (180-30) - 5sin (360-60) / tg (180+60) = - cos30-5 (-sin60) / tg60=

    =-√3/2+5*√3 / (2*√3) = - √3/2+5/2