Cos2x cosx - sin2x sinx=0

+5
Ответы (1)
  1. 31 марта, 20:46
    0
    Сos2xcosx-sin2xsinx=0

    cos (2x+x) = 0

    cos3x=0

    3x=π/2+πn

    x=π/6+πn/3, n∈z