Log3 x = 3log3 2+4log9 5

+2
Ответы (2)
  1. 28 января, 22:59
    0
    Log (3) x=3Log (3) 2+4Log (9) 5

    Log (3) x=3Log (3) 2+4Log (3²) 5

    Log (3) x=3Log (3) 2+1/2*4Log (3) 5

    Log (3) x=3Log (3) 2+2Log (3) 5

    Log (3) x=Log (3) 8+Log (3) 25

    Log (3) x=Log (3) 200

    x=200
  2. 29 января, 02:00
    -1
    Log (3) x=3log (3) 2 + 4log (3^2) 5,

    log (3) x=log (3) 2^3 + (4/2) log (3) 5,

    log (3) x=log (3) 8+2log (3) 5,

    log (3) x=log (3) 8+log (3) 25,

    log (3) x=log (3) (8*25),

    x=8*25=200