5 sin^2x + 4sin (П/2 + х) = 4

+1
Ответы (1)
  1. 4 июля, 21:16
    0
    5sin²x+4sin (π/2+x) = 4

    5sin²x+4cosx=4

    5 (1-cos²x) + 4cosx=4

    5-5cos²x+4cosx-4=0

    1-5cos²x+4cosx=0

    5cos²x-4cosx-1=0

    D=4²+1·5·4=16+20=36

    cosx = (4 ± √36) / 10

    cosx=1 или cosx=-1/5

    x1=2πn, n∈Z

    x2=π-arccos0,2+2πn

    x3=arccos0,2-π+2πn