2sin ^ 2 (3 п / 2-x) = cosx

[3 п / 2; 0]

+1
Ответы (1)
  1. 6 ноября, 16:41
    0
    2 сcos²x-cosx=0

    cosx * (2cosx-1) = 0

    cosx=0⇒x=π/2+πn, n∈z

    0≤π/2+πn≤3π/2

    0≤1+2n≤3

    -1≤2n≤2

    -1/2≤n≤1

    n=0⇒x=π/2

    n=1⇒x=π/2+π=3π/2

    2cosx-1=0

    cosx=1/2

    x=-π/3+2πk, k∈z U x=π/3+2πt, t∈z

    0≤-π/3+2πk≤3π/2

    0≤-2+12k≤9

    2≤12k≤11

    1/6≤k≤11/12

    нет решения

    0≤π/3+2πt≤3π/2

    0≤2+12t≤9

    -2≤12t≤7

    -1/6≤t≤7/12

    t=0⇒x=π/3