Решите уравнение

1) 81 х^2-9=0

2) 16-4 у^2=0

3) 16 с^2-49=0

4) 64 х^2-25=0

+3
Ответы (1)
  1. 24 июня, 08:28
    0
    1) (9x-3) (9x+3) = 0

    9x=3 and 9x=-3

    x=1/3 or x=-1/3

    2) (4-2y) (4+2y) = 0

    2y=4 2y=-4

    y=2 y=-2

    3) (4c-7) (4c+7) = 0

    4c=7 4c=-7

    c=7/4 c=-7/4

    4) (8x-5) (8x+5) = 0

    8x=5 8x=-5

    x=5/8 x=-5/8