Упростите выражение

cosa (1 + (cos^ (-1) a+tga) (1-cos^ (-1) a+tga)

+1
Ответы (1)
  1. 10 июня, 02:10
    0
    (sin2a-2cosa) / (1+cos2a) - tga=2 sin acos a - 2 COSa / (1-1+2COS^2a) - Tga = 2COSa (SINa-1) / (2Cos^2a) - Tga=

    (Sina-1/Cosa) - Sina/Cosa=-1/Cosa.