6 sin x cos x - 4cos x + 3 sin x - 2=0

+3
Ответы (1)
  1. 4 июня, 07:48
    0
    2cosx (3sinx-2) + (3sinx-2) = 0

    (3sinx-2) (2cosx+1) = 0

    sinx=2/3 cosx=-1/2

    x=+-arcsin (2/3) + 2 Пk

    x=+-2 П/3+2 Пk