2^2x² - 2^x²+2x+2 = 2^4x+5

+3
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 06:46
    0
    2^2*x^2 - 2^x^2+2*x+2 = 2^4*x+5

    - 2^x^2 + 4x^2 - 2x + 2 = 16x+5

    - 2^x^2 + 4x^2 - 14x - 3 = 0

    x = 0.268745668912878