10x²+5x=0

25-100x²=0

2x²-14=0

2x²+3x-5=0

3x²+2x-5=0

5x²-8x+3=0

6x-5 (2x+8) >14+2x

3 (3x-1) >2 (5x-7)

2 (1-x) >5x-4 (2x+1)

2 (1-x) >5x - (3x+2)

x²+x-6≤0

x²+4x-5≤0

x²-1≤0

+2
Ответы (1)
  1. 9 июля, 08:45
    0
    1) 10x²+5x=0

    5 х (2 х + 1) = 0

    х = 0 или х = - 0,5

    2) 25-100x²=0

    х² = 1/4

    х = 1/2 или х = - 1/2

    3) 2x²-14=02 (х² - 7) = 0

    х² - 7 = 0

    х = √7 или х = - √7

    4) 2x²+3x-5=0

    D = 9 + 40 = 49

    x₁ = - 3 + 7/4 = 1

    x₂ = - 3 - 7/4 = - 2,5

    5) 3x²+2x-5=0

    D = 4 + 60 = 64

    x₁ = - 2 + 8/6 = 1

    x₂ = - 2 - 8/6 = - 5/3

    6) 5x²-8x+3=0

    D = 64 - 60 = 4

    x₁ = 8 + 2/10 = 1

    x₂ = 8 - 2/10 = 0,6

    7) 6x-5 (2x+8) >14+2x

    6 х - 10 х - 40 > 14 + 2 х

    -4 х - 2 х > 14 + 40

    -6 х > 54

    х >-9

    8) 3 (3x-1) >2 (5x-7)

    9 х - 3 > 10 х - 14

    -х > - 11

    х > 11

    9) 2 (1-x) >5x-4 (2x+1)

    2 - 2 х > 5 х - 8 х - 4

    х > - 6

    10) 2 (1-x) >5x - (3x+2)

    2 - 2 х > 5 х - 3 х - 2

    -4 х > - 4

    х < 1