Cos 2x cos x - sin 2x sin x = 0

+2
Ответы (1)
  1. 28 апреля, 00:18
    0
    cos 2x cos x - sin 2x sin x = 0

    cos (2x+x) = 0

    cos3x=0

    3x=П/2+Пn

    x=П/6+Пn/3

    Ответ: П/6+Пn/3