Упростите выражение:

б) (1/x+z - 1/x-z) : (1/x+z + 1/x-z)

в) (a/b + b/a + 2) : (a/b - b/a)

г) (1/y - y). (1/y+1 - 1/y-1)

+2
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 10:00
    0
    Б) (1/x+z - 1/x-z) : (1/x+z + 1/x-z) = х-у / (х+у) (х-у) - х+у / (х+у) (х-у) : х-у / (х+у) (х-у) + х+у / (х+у) (х-у) = х-у-х-у / (х+у) (х-у) : х-у+х+у / (х+у) (х-у) = 2 у / (х+у) (х-у) : 2 х / (х+у) (х-у) = 2 у · (х+у) (х-у) / 2 х · (х+у) (х-у) = у/х

    в) (a/b + b/a + 2) : (a/b - b/a) = аб/аб + аб/аб + 2 аб/аб: аб/аб - аб/аб = 4 аб / аб

    : 1/аб = 4 аб·аб/1·аб = 4 аб (во 2 не уверена)