Cos x - sin 4x = cos 3x

+1
Ответы (1)
  1. 14 марта, 00:21
    0
    cos x - sin 4x = cos 3x

    cos x - cos 3x - sin 4x = 0

    2sin2xsinx - 2sin2xcos2x = 0

    2sin2x (sinx-cos2x) = 0

    sin2x=0

    2x=pik

    x=pik/2, k∈Z

    sinx-cos2x=0

    2sinx^2x+sinx-1=0

    sinx=t

    2t^2+t-1=0

    D=9

    t = (-1+3) / 4 = 1/2

    t = (-1-3) / 4 = - 1

    x = - pi/2+2pik, k∈Z

    x = pi/6+2pik, k∈Z

    x = 5pi/6+2pik, k∈Z