4Xквадрат + 6x-2 = (x-1) квадрат

+5
Ответы (1)
  1. 5 февраля, 03:54
    0
    4x^2 + 6x - 2 = (x-1) ^2;

    4x^2 + 6x - 2 = x^2 - 2x + 1;

    4x^2 - x^2 + 6x + 2x - 2 - 1 = 0;

    3x^2 + 8x - 3 = 0;

    D=64 - 4 * 3 * (-3) = 64 - 12 * (-3) = 64 + 36 = 100 = 10^2 > 0;

    x 1 = (-8 - 10) / 6 = - 18 / 6 = - 3;

    x2 = (-8 + 10) / 6 = 2 / 6 = 1/3;

    Ответ : - 3 и 1/3.