4 (2-3m) - (6-m) - 2 (3m 4) = - 17m-6

+5
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 22:55
    0
    4 (2-3m) - (6-m) - 2 (3m-4) = - 17m-6

    4 (2-3m) + m-2 (3m-4) - 6=-17m-6

    8-12m+m-6m+8-6=-17m-6

    10-17m=-17m-6