а) 10√3-4√48-√75=

б) (5√2-√18) √2=

в) (3-√2) ^2=

Упростить выражение

+5
Ответы (2)
  1. 26 марта, 02:02
    0
    а) 10√3-4√48-√75=10 √3-4 * √16*3 - √25*3=10 √3-16 √3-5 √3=-11 √3

    б) (5√2-√18) √2=5√2*2-√18*2=5√4-√36=5*2-6=10-6=4

    в) (3-√2) ^2=9+6√2-2=11-6√2
  2. 26 марта, 02:52
    0
    а) 10√3-4√48-√75=10sqrt (3) - 4*4sqrt (3) - 5sqrt (3) = sqrt (3) (10-16-5) = - 11sqrt (3)

    б) (5√2-√18) √2=10-sqrt (36) = 10-6=4

    в) (3-√2) ^2=9+2-6sqrt (2) = 11-6sqrt (2)