sinx=1/5

cosx = (-1/6)

tgx=1/2

cosx=п/2

+5
Ответы (1)
  1. 27 марта, 22:47
    0
    1) sinx=1/5

    x=arc sin (1/5) + 2 Пn; nэz

    2) cos x = - (1/6)

    x=-arc cos (1/6) + Пn; nэz

    3) tgx=1/2

    x=П/6 + Пn

    4) x=0