3-2tg² x cosx, если sin x = 0,1

+4
Ответы (1)
  1. 30 декабря, 13:03
    0
    3 - (2sin^2x/cos^2x) cosx=3-0,02/0,3sqrt (11) = 3-0,2sqrt (11) / 33

    1-sin^2x=0,99

    cosx=sqrt (0,99) = 0,3sqrt (11)