1-4 х=2 (х+2) + (4 х-1) * 3

+3
Ответы (2)
  1. 28 февраля, 09:21
    0
    1 - 4 х = 2 (х+2) + (4 х-1) * 3

    1 - 4 х = 2 х + 4 + 12 х - 3

    -4 х - 2 х - 12 х = 4 - 3 - 1

    -18 х = 0

    х = 0
  2. 28 февраля, 10:13
    0
    1 - 4 х = 2 (х+2) + (4 х-1) * 3

    1 - 4 х = 2 х + 4 + 12 х - 3

    -4 х - 2 х - 12 х = 4 - 3 - 1

    -10 х = 0

    х = 0