1) cosd=^3/2 sind=? tgd=? ctgd=?

2) sind=^2/2 cosd=? tgd=? ctgd=?

3) sind=0,5 cosd=? tgd=? cogd=?

+1
Ответы (1)
  1. 28 января, 08:17
    0
    1) cos^2d=3/4 sin^2d=1-cos^2d=1-3/4=1/4 sind=1/2 tgd=sind/cosd=1/sqrt (3) ctgd=sqrt (3)

    2) cos^2d=1-1/2=1/2 cosd=sqrt (2) / 2 tgd=crgd=1

    3) cos^2d=1-1/4=3/4 cosd=sqrt (3) / 2 tgd=1/sqrt (3) ctgd=sqrt (3)